Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. Są to ważne wybory, albowiem dzisiejszy irracjonalny model kreowania polityki w UE staje się niebezpieczny, czego przykładem jest choćby Europejski Zielony Ład. Aktualna polityka ukierunkowana na faworyzowanie dwóch największych państw w Unii - Niemiec i Francji - kosztem pozostałych jest zaprzeczeniem idei solidarności, na której niegdyś tworzona była Unia Europejska. Zagrożona jest nasza suwerenność w wielu aspektach, szczególnie w zakresie prowadzenia własnej polityki zagranicznej i obronnej. Grozi nam utrata polskiej waluty i zastąpienie jej euro. Zostaniemy pozbawieni w znacznym stopniu możliwości prowadzenia własnej polityki gospodarczej, a to odbije się negatywnie na poziomie życia obywateli . Przymusowa relokacja uchodźców - jeśli nastąpi - doprowadzi do wzrostu przestępczości i bandytyzmu w naszym kraju. Obowiązkiem każdego Polaka jest więc udział w wyborach. „Porozumienie Orła Białego" popiera kandydatów KW Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz KW Prawo i Sprawiedliwość. Tylko te ugrupowania zasługują na zaufanie oraz dają szanse na wprowadzenie silnej reprezentacji do PE. Ogólnoeuropejskie protesty rolników dają nadzieję na zmianę układu sił w parlamencie europejskim, co doprowadzić może do korzystnej zmiany polityki unii, na co liczymy.
„Porozumienie Orła Białego" popiera protest polskich rolników.
Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi tanich - produkowanych bez ekologicznych rygorów - towarów z Ukrainy. Europejski Zielony Ład to zabójczy dla Polski (i Europy) pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest to czysta utopia, w sytuacji gdy wielkie mocarstwa świata - Chiny, Rosja, czy nawet USA nie respektują prawie żadnych norm ekologicznych.
Z ogromnym bólem informujemy, że 9 stycznia br. po ciężkiej chorobie zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan Kresowian, działacz opozycji antykomunistycznej, zwolennik lustracji duchownych, publicysta, rzecznik upamiętnienia ofiar i potępienia sprawców ludobójstwa ukraińskiego na Wołyniu i Kresach Południowo Wschodnich, przyjaciel „Porozumienia Orła Białego". W czwartek 18 stycznia Radwanowicach o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa, po niej zaś nastąpią obrzędy ostatniego pożegnania na cmentarzu parafialnym w Rudawie.
Bohaterska walka "Orląt Lwowskich" o polski Lwów była i jest jednym z najważniejszych akcentów wybijania się Rzeczypospolitej na niepodległość. Dziś to arcypolskie miasto, będące kolebką naszej niepodległości pozostaje poza macierzą.
Smutna refleksja w 80. rocznicę apogeum ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Polakach: do dziś prezydent Zełeński nie przeprosił za ukraińskie zbrodnie dokonane na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947, a jednocześnie przyjmuje bez zahamowań ogromną pomoc od mordowanej niegdyś Polski.
Upominamy się o prawdę i pamięć. To nasza wspólna sprawa i ostatni moment, by uratować pamięć o pokoleniu naszych dziadków - zanim odejdą ostatni świadkowie historii. Dołącz i Ty. Przekaż te informacje swoim bliskim, Znajomym Przyjaciołom!
Rok 2023 - "Rokiem Pamięci Ludobójstwa Polaków na Wołyniu - 80 LAT"
W dniu wczorajszym otrzymaliśmy list od Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Pana Stanisława Szarzyńskiego dotyczący obchodów 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskie bandy UPA na naszych Rodakach. Niżej jego treść.
Z głębokim smutkiem informujemy, iż 15 lipca br. w wieku 82 lat zmarł Stanislaw Miętus, wieloletni wiceprzewodniczący POB oraz radny gminy Czarny Dunajec. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja ze Sztandarem Organizacji w składzie: przewodniczący Wojciech Orawiec, chorąży Grzegorz Gąsienica-Sieczka oraz członkowie Andrzej Gąsienica - Kaspruś i Władysław Rafacz.
Stanowisko „Porozumienia Orła Białego" w sprawie wojny na Ukrainie.
W obliczu bezprecedensowej napaści Rosji na Ukrainę, „Porozumienie Orła Białego” potępia brutalną i niczym nieuzasadnioną agresję. Istnienie niepodległej Ukrainy leży w żywotnym interesie Polski, o czym wielokrotnie przypominał Marszałek Pisłudski i próbował to urzeczywistnić w 1920 roku poprzez sojusz z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą.
Państwo polskie winno udzielić pomocy Ukrainie, zarówno w sferze obronności jak i w zakresie pomocy humanitarnej dla ludności ogarniętej wojną. Pomoc ta nie może jednak przekraczać linii wyznaczonej przez sojusz NATO i nie może być udzielana samodzielnie, lecz wspólnie z sojusznikami. Imperialna Rosja z nieobliczalnym Władimirem Putinem stanowi realne zagrożenie dla całego wolnego świata.
Pomoc ze strony Polski winna być jednak powiązana ze stanowczym żądaniem skierowanym do władz Ukrainy jednoznacznego potępienia potwornych zbrodni nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN – UPA i SS „Galizien” dokonanych na Narodzie Polskim. Niestety Ukraińcy do dziś gloryfikują zbrodniarzy, co jest niebezpieczne i może być zarzewiem konfliktu w przyszłości.
Dokładnie trzydzieści lat temu, 21 kwietnia 1991 w byłym Muzeum Lenina w Poroninie, środowisko niepodległościowe na Podhalu skupione w Rejonie Tatrzańskim Konfederacji Polski Niepodległej pod kierownictwem Wojciecha Orawca zorganizowało jeden z pierwszych na Podhalu wykładów o Zbrodni Katyńskiej. Wykładów opartych na prawdzie. Było to wówczas znaczące wydarzenie.
Naród polski zmęczony wieloletnimi zmaganiami wojennymi, grabieżami przetaczających się armii, szerzącymi się epidemiami i głodem, z ulgą przyjął wiadomość o zakończeniu wojny. Tymczasem dla Polaków myślących kategoriami polskiej racji stanu Traktat Ryski, to po prostu zmarnowane zwycięstwo. Przefrymarczyli je ludzie Dmowskiego, zaślepieni jego doktryną polityczną i chorobliwą niechęcią do Marszałka.
„Porozumienie Orła Białego” popiera Andrzeja Dudę.
Przed nami druga tura wyborów prezydenckich. Wyborów ważnych dla przyszłości kraju, dlatego należy wziąć udział w głosowaniu i poprzeć kandydata obozu Prawa i Sprawiedliwości. Obecny Prezydent Andrzej Duda nie jest kandydatem idealnym, jest natomiast kandydatem dobrym, który w starciu z kandydatem obiektywnie niewiarygodnym zasługuje na nasze poparcie. Wzywam sympatyków „Porozumienia Orła Białego" do oddania głosu na Andrzeja Dudę. To jest sprawa ważna. Ten wybór, a raczej ewentualna porażka kandydata PiS oznaczać będzie zaprzepaszczenie dotychczasowego kilkuletniego dorobku rządu prawicowego.
W wieku 77 lat, po krótkiej chorobie zmarł Kazimierz Zelek, znany społecznik, przedsiębiorca i działacz patriotyczny. Zwolennik lustracji i dekomunizacji zarówno struktur władzy samorządowej jak i organów wymiaru sprawiedliwości. Latami nieugięcie prowadził walkę o swoje ideały pod sztandarem "Prozumienia Orła Białego". Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli "POB"
11 listopada to największe święto państwowe Polaków. W tym roku delegacja „Porozumienia Orła Białego” w składzie: Przewodniczący Wojciech Orawiec, sekretarz Zarządu Głównego Wiesław Dobrowolski oraz członkowie Maria Jarząbek i Grzegorz Gąsienica Sieczka złożyła wiązankę kwiatów przy Kwaterze Legionistów na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Tegoroczne uroczystości miejskie wzbogacił wzruszający program muzyczny przygotowany przez młodzież zakopiańskich szkół. Niestety uroczystości wypadły znaczniej skromnej jak w latach poprzednich, sądząc choćby po liczbie uczestników, czy pocztów sztandarowych. Niżej fotorelacja autorstwa Pawła Murzyna
Tegoroczne uroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja odbyły się w strugach deszczu. Wzięła w nich udział duża, dziesięcioosobowa delegacja „Porozumienia Orła Białego” z Pocztem Sztandarowym. Niżej fotorelacja.
MANIFESTACJA „POROZUMIENIA ORŁA BIAŁEGO” PRZED DOMEM MARSZAŁKA
Ponad 70. osób z całego Podhala i Ziemi Babiogórskiej (z Zakopanego, Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska, Witowa, Dzianisza, Czarnej Góry, Zawoi, Stryszawy i Suchej Beskidzkiej) uczestniczyło w uroczystości odsłonięcia płaskorzeźby z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poczty Sztandarowe „Porozumienia Orła Białego”, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marszałka Piłsudskiego w Zakopanem oraz Armii Krajowej dodawały dodatkowego splendoru. Uczestników powitał vice Przewodniczący POB Stanisław Miętus po czym zebrani odśpiewali hymn państwowy. Następnie głos zabrał Przewodniczący Wojciech Orawiec, który zwięźle przypomniał najważniejsze momenty z biografii Największego Polaka w naszych dziejach. Podkreślił, że właśnie w tej chałupie, która jest niemym świadkiem wielkiej historii bierze swój początek armia polska, bo właśnie tu utworzono źródło jej finansowania. Przemowę zakończył strofami pięknego wiersza: I choć serce już w piersi nie bije, choć na wieki już spoczął miecz dzielny, w naszych sercach jak żyłeś – tak żyjesz ukochany Wodzu Nieśmiertelny”. Zarząd POB wraz z rzeźbiarzem Czesławem Kurucem dokonał odsłonięcia płaskorzeźby po czym składano wiązanki kwiatów ( delegacja Orła Białego z Nowego Targu i Zakopanego oraz górali babiogórskich z Zawoi, Stryszawy i Suchej Beskidzkiej). Patriotyczny nastrój tworzyła muzyka góralska z gminy Bukowina Tatrzańska - Mariana Kikli z młodzieżą. Na zakończenie oddano salwy honorowe z repliki XVII wiecznej armaty okrętowej, którą wykonano specjalnie na tą uroczystość. Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które pomogły w organizacji uroczystości, szczególnie Czesławowi Kurucowi za wykonanie rzeźby, pocztom sztandarowym z dyrektorem Władysławem Filarem, Aleksandrem Patyckim i Grzegorzem Gąsienicą-Sieczką na czele. Dziękujemy także wszystkim darczyńcom, którzy wsparli finansowo wykonanie rzeźby. Odrębne podziękowania kierujemy dla Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane i portalu podhale24.pl za wcześniejsze zamieszczenie informacji o tej podniosłej uroczystości. Niżej fotorelacja Eweliny Orawiec i Krzysztofa Kowacza. Dziękujemy autorom zdjęć. (BiP)
Tak żyć, jak żyłem – warto było
Warto było ten ból przezwyciężać-
Jak przezwyciężałem.
Józef Piłsudski
11 listopada 2018 o godzinie 17.00 Porozumienie Orła Białego zaprasza na Uroczystość przed Domem Marszałka w Zakopanem, ul. Kasprowicza 32.
Program uroczystości:
* Odsłonięcie modrzewiowej płaskorzeźby z wizerunkiem Marszałka
* Wystąpienie Przewodniczącego POB Wojciecha Orawca
* Składanie wiązanek kwiatów
* Pieśni patriotyczne
Tradycyjnie w Zakopanem odbyły się uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Wzięła w nich udział duża delegacja „Porozumienia Orła Białego” z Pocztem Sztandarowym . Nie zabrakło patriotów spod Babiej Góry z Józefem Malikiem, Bogusławem Kubasiakiem i Dionizym Bacą na czele. Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Drzewem Wolności, gdzie wiązankę w imieniu POB złożył Przewodniczący Wojciech Orawiec wraz z Marią Jarząbek, Czesławem Kurucem, Anną Orawiec, Janiną Matygą i Zofią Majerczyk. Właśnie ten fragment uroczystości został wyemitowany w głównym wydaniu dziennika TVP1 o godz. 19.30. Nasza delegacja została nieoczekiwanie wyróżniona!
Stanowisko „Porozumienia Orła Białego”
w sprawie koncepcji Muzeum Męczeństwa „Palace” w Zakopanem
Niżej przedstawiamy treść oficjalnego pisma, jakie w dniu 26 marca br. Zarząd Główny POB skierował do burmistrza miasta Zakopanego.
W związku z przeprowadzanymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi koncepcji Muzeum Męczeństwa w budynku „Palace” w Zakopanem wyrażamy swoje stanowisko.
Blisko 1000 osób uczestniczyło w marszu zorganizowanym w dniu 4 marca 2018 we Lwowie przez nacjonalistyczne organizacje - m.in. Korpus Narodowy. Jej przewodniczący w obwodzie lwowskim Swiatosław Siryj stwierdził, że: Lwów to banderowskie miasto i nikt nie będzie narzucał Ukraińcom, jakich bohaterów mają czcić. (sic !)
Wśród haseł, które pojawiły się podczas marszu były między innymi: „Miasto Lwów nie dla polskich panów”, "Nasza ziemia – nasi bohaterowie!" i "Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec!". Uczestnicy demonstracji wielokrotnie wykrzykiwali te hasła.
Marsze ukraińskich nacjonalistów zorganizowano we Lwowie w rocznicę śmierci zbrodniarza Romana Szuchewycza - przywódcy U P A bandyckiej formacji odpowiedzialnej m.in. za masowe mordy na polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji. Polacy, którzy od wieków budowali Lwów, pewnie w grobach się przewracają... jednak biorąc pod uwagę aktualną liczbę mieszkańców Lwowa (około 1 miliona) liczba tysiąca demonstrantów to 0,1 % ogółu... Malutko. (BIP fot. internet) Obejrzyj film: www.youtube.com/watch?v=VJLqIxLx43o
W Hucie Pieniackiej już nie można się nawet spokojnie modlić
Podłość ukraińskich nacjonalistów na współczesnej Ukrainie nie zna już granic zwykłego rozsądku i kultury, nawet dziś przeszkadzają modlić się spokojnie ludziom i to w miejscach kaźni! W niedzielę 25 lutego 2018 r. z okazji 74. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej, dokonanej przez Ukraińców z ukraińskiej dywizji SS-Galizien oraz związanych z OUN/UPA, odbyły się obchody upamiętniające ofiary.
10 lutego br. członkowie i sympatycy „Porozumienia Orła Białego” spotkali się na tradycyjnym opłatku. Podobnie jak w ubiegłym roku, miejscem uroczystości była karczma „Na Rogu” w Czarnym Dunajcu, której właścicielem jest Zastępca Przewodniczącego Stanisław Miętus.
Kilkadziesiąt osób - członków i sympatyków POB - z Zakopanego, Poronina, Witowa, Białego i Czarnego Dunajca, Dzianisza, Czerwiennego, Nowego Targu, a także spod Babiej Góry (Zawoja, Sucha Beskidzka) dzieliło się opłatkiem, degustowało wyśmienitą kuchnię restauracji oraz śpiewało pieśni patriotyczne. Omawiano plan obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Zakopanem i dzielono się pozytywnymi spostrzeżeniami z polskiej sceny politycznej. Miłym i doniosłym akcentem, było przekazanie przedwojennej, mosiężnej plakiety z wizerunkiem Marszałka Piłsudskiego autorstwa Józefa Aumillera, wykonanej na specjalne zamówienie ,,Towarzystwa popierania wytwórczości polskiej” w Warszawie. Podarunek przekazali Państwo Ewa Hirsz i Mirosław Dziurawiec w dowód uznania za wieloletnią działalność „Porozumienia Orła Białego". Niżej fotogaleria autorstwa Wiesława Dobrowolskiego. Dziękujemy gospodarzom spotkania, darczyńcom oraz autorowi zdjęć ! (BiP)
W sobotę 16 grudnia br. w Zakopanem odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze „Porozumienia Orła Białego”. Członkowie wysłuchali sprawozdania z działalności, którą w formie prezentacji multimedialnej przedstawił Przewodniczący. Szczególne miejsce w działalności „POB” zajmują - oderwane siłą od macierzy - Kresy Rzeczypospolitej i walka o prawdę dotyczącą ludobójstwa UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. To właśnie z inicjatywy „POB” przedstawionej przez Wojciecha Orawca i Dariusza Raczkiewicza na Światowym Zjeździe Kresowian w Częstochowie doszło do utworzenia Związku Organizacji Kresowych o czym szeroko pisała prasa krajowa i zagraniczna. Delegacje "Orła Białego" z pocztem sztandarowym regularnie uczestniczą w uroczystościach kresowych, POB wsparło też finansowo film W. Samarzowskiego "Wołyń" kiedy reżyser zaapelował o pomoc. To tylko niektóre elementy prowadzonych działań. Zebrani jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi i wybrali nowe władze. Przewodniczącym został ponownie Wojciech Orawiec, zastępcą Stanisław Miętus. Do zarządu organizacji weszli ponadto: Zofia Kikla (skarbnik) oraz Wiesław Dobrowolski (sekretarz), który zastąpił Michała Suskiego. Wybrano także nową Komisję Rewizyjną oraz Sąd Honorowy.
Głównym tematem obrad była sprawa organizacji obchodów zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 20. lecia „POB”.
Czas biegnie nieubłaganie…Można się było o tym, przekonać po stanie metalowych liter na budynku Marszałka przy ul. Kasprowicza w Zakopanem. Łuszcząca się farba i wszechobecna korozja… Już po raz drugi członkowie „Porozumienia Orła Białego” odnowili kuty w metalu napis upamiętniający pobyt Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. Zgodnie z tradycją wywiesili ogromny portret Marszałka i udekorowali drewnianą fasadę barwami narodowymi. Niech wszyscy przejeżdżający opodal Zakopianką patrzą na ten namacalny dowód historii i niechaj ten widok skłoni ich do mądrej patriotycznej refleksji. (tekst i fot. BiP)
W dniu 9 lipca br. w stolicy, odbyły się centralne uroczystości kolejnej rocznicy Rzezi Wołyńskiej - ukraińscy ludobójcy spod znaku UPA i SS Galizien zamordowali w straszliwych męczarniach od 100-200 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Marsz został poprzedzony uroczystościami pod Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem kompanii reprezentacyjnej WP. Głównym organizatorem społecznych obchodów wydarzenia był Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich. W uroczystościach uczestniczyła siedmioosobowa delegacja "Porozumienia Orła Białego" w składzie: Przewodniczący Wojciech Orawiec , Chorąży Czesław Kuruc oraz: Maria Jarząbek, Anna Rusnak, Zofia Kikla, Wiesław Dobrowolski i Bogusław Kubasiak. „POB” znajduje się Komitecie Honorowym obchodów. Niżej świetna fotorelacja Wiesława Dobrowolskiego. Dziękujemy autorowi za wykonanie i udostępnienie fotografii. BiP
W dniu 9 lipca br. w Warszawie odbędą się ogólnopolskie obchody Narodowego Dania Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Do stolicy udaje się delegacja Porozumienia Orła Białego - nasza organizacja jest w Komitecie Honorowym Obchodów. Zapraszamy do udziału. Wyjazd w niedzielę 9 lipca, godz. 6.00, spod kina Sokół w Zakopanem. Jedziemy busem, koszt orientacyjny 150 zł za przejazd w obie strony (BIP)
W dniach 26-28 maja, blisko pięćdziesięcioosobowa grupa „Orła Białego” przebywała na trzydniowej wycieczce objazdowej na Węgrzech. Zwiedzano miedzy innymi: Budapeszt, Szentendre ( z muzeum marcepana), Wyszehrad i Eger - z Doliną Pięknej Pani. Był rejs statkiem po Dunaju oraz kolacja w winnicy. Wspaniała pogoda dodała wyprawie niezwykłej krasy. Niżej fotorelacja autorstwa Wiesława Dobrowolskiego i Wojciecha Orawca. Dziękujemy autorom fotografii (BiP)
Zgodnie z tradycją w Zakopanem odbyły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Wzięła w nich udział delegacja „Porozumienia Orła Białego” z Pocztem Sztandarowym (chorąży: Grzegorz Gąsienica-Sieczka). Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Drzewem Wolności, gdzie wiązankę w imieniu POB złożył Przewodniczący Wojciech Orawiec wraz z synem Bartłomiejem, vice - Przewodniczącym Stanisławem Miętusem, Marią Jarząbek, Czesławem Kurucem i Wiesławem Dobrowolskim.
Po Mszy Św. w kościele Św. Rodziny uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym pochodzie ulicą Krupówki na Plac Niepodległości, gdzie pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbyła się druga część uroczystości z okolicznościowymi przemówieniami i składaniem wiązanek. Niżej fotorelacja Pawła Murzyna. Dziękujemy autorowi za przesłanie zdjęć !
Porozumienie Orła Białego zaprasza swoich członków i sympatyków na trzydniową wyprawę na Węgry.
Wyjazd 26 maja – piątek - godz. 5.30 spod kina „Sokół” w Zakopanem, powrót w niedzielę 28 maja . Jedziemy dużym, komfortowym autokarem.
28 stycznia br. środowisko „Orła Białego” spotkało się na tradycyjnym opłatku. Tym razem miejscem spotkania była karczma „Na Rogu” w Czarnym Dunajcu, której właścicielem jest Zastępca Przewodniczącego Stanisław Miętus.
Około czterdziestu członków i sympatyków POB z Zakopanego, Poronina, Witowa, Białego i Czarnego Dunajca, Dzianisza, Czerwiennego, Nowego Targu, a także spod Babiej Góry (Zawoja, Sucha Beskidzka) dzieliło się spostrzeżeniami dotyczącymi obecnej sytuacji w kraju, degustowało wyśmienitą kuchnię restauracji oraz śpiewało pieśni patriotyczne. Wspaniałą atmosferę tworzyła muzyka góralska Czesława Kuruca. Aby tradycji stało się zadość, uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania na baczność hymnu Piłsudczyków Marszu Pierwszej Brygady, po czym zabierali głos: vice -Przewodniczący Stanisław Miętus i Przewodniczący Wojciech Orawiec. Dzielono się opłatkiem i składano serdeczne życzenia noworoczne. Niżej foto-galeria autorstwa Wiesława Dobrowolskiego. (BiP)
11 listopada to najważniejsze święto Polaków, dla których niepodległość jest rzeczą bezcenną. „Porozumienie Orła Białego” organizujące w przeszłości własne uroczystości przed domem Marszałka przy ul. Kasprowicza, obecnie dołącza się do ogólnych obchodów miejskich, pamiętając oczywiście o należytym udekorowaniu budynku, w którym przebywał Marszałek Piłsudski.
Niżej fotorelacja autorstwa Pawła Murzyna z udziału delegacji „POB” w uroczystości 11 listopada na Zakopiańskich Krzeptówkach. ( przewodniczący Wojciech Orawiec, zastępca Stanisław Miętus, skarbnik Zarządu Głównego Zofia Kikla, chorąży Grzegorz Gąsienica Sieczka oraz Czesław Kuruc i Wiesław Dobrowolski). Dziękujemy Autorowi za przesłanie zdjęć.
Od wielu lat wyjeżdżam na Polskie Kresy do dzisiejszej Białorusi z Nowogrodzianami, których los w czasie ostatniej wojny i po niej rzucił w różne strony Polski. Mimo upływu lat wciąż tęsknią za tymi terenami gdzie pozostało ich serce i tak bardzo kochają. Odwiedzają miejsca swojego urodzenia, gdzie dawniej mieszkali, miejsca spoczynku swoich bliskich. Spotykają się z Polakami, którzy tu pozostali. Przy okazji wizyt wspomagają rodaków, parafie katolickie rzeczowo i finansowo. Wieloletnią organizatorką wyjazdów jest wspaniała i nieoceniona Pani Czesława Piotrowska. To dzięki niej te wyjazdy odbywają się co rocznie.
W Polsce zwyciężyła prawda.
W dniu 22 lipca 2016 Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich. Jest to wielki dzień dla środowisk Kresowych i niepodległościowych z Porozumieniem Orła Białego włącznie. Mamy poczucie ogromnej ulgi i zarazem dumy. Posłowie tym razem stanęli na wysokości zadania, są prawdziwymi reprezentantami woli Narodu Polskiego. Kapelan Kresowian ks. Isakowicz- Zaleski komentując to historyczne wydarzenie napisał na swoim blogu:
W niedzielę 3 lipca br. na Jasnej Górze odbył się XXII Zjazd Kresowian. Na zaproszenie Organizatora uroczystości – Światowego Kongresu Kresowian, do Częstochowy udała się liczna delegacja „Porozumienia Orła Białego” Niżej fotorelacja autorstwa Wiesława Dobrowolskiego.
10 czerwca br. w Nowym Targu, odbyły się główne uroczystości związane z 75. rocznicą utworzenia Konfederacji Tatrzańskiej. Dzień wcześniej miała miejsce całodniowa konferencja naukowa przygotowana przez krakowski IPN.
Na zaproszenie Jadwigi Nieckarz - przewodniczącej Grupy Mieszkańców „Pamięć” do Nowego Targu udała się liczna delegacja „Porozumienia Orła Białego” w składzie: przewodniczący Wojciech Orawiec, ze swoim zastępcą Stanisławem Miętusem, skarbnikiem Zarządu Głównego POB Zofią Kiklą, chorążym Grzegorzem Gąsienicą –Sieczką oraz Czesławem Kurucem. W skład delegacji weszła także Anna Orawiec z domu Suska – bratanica Augustyna Suskiego, twórcy Konfederacji Tatrzańskiej (niżej fotogaleria).
Wzorem lat ubiegłych w Zakopanem odbyły się uroczystości z okazji kolejnej, już 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Wzięła w nich udział liczna delegacja „Porozumienia Orła Białego”
Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Drzewem Wolności, gdzie wiązanki złożyli m.in: burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula i starosta tatrzański Piotr Bąk. W imieniu „Orła Białego” wiązankę złożył Przewodniczący Wojciech Orawiec wraz z Kazimierzem Zelkiem.
Po Mszy Św. w kościele Św. Rodziny uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym pochodzie ulicą Krupówki na Plac Niepodległości, gdzie pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbyła się druga część uroczystości. Pochód prowadziła banderia konna Związku Podhalan za którą członkowie ONR Podhale nieśli potężną flagę biało- czerwoną. Niżej fotorelacja.
Tekst: BiP, fot. Wiesław Dobrowolski, Anna Karpiel - Semberecka
Apel o wsparcie filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń" Przedstawiamy niżej apel Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w sprawie społecznego wsparcia dla filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń".
Wstyd dla Trzeciej RP, że odpowiednie instytucje państwowe, marnując pieniądze publiczne na tandetę i chałturę filmową, nie potrafią ze względu na tzw. poprawność polityczną pomóc ważnym projektom artystycznym. Premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń', planowana na 7 października br., jest zagrożona. Brakuje bowiem środków finansowych na dokończenie tej ważnej i jakże oczekiwanej produkcji filmowej. W swoim wczorajszym apelu mówił o tym sam reżyser: "Temat naszego filmu odstrasza. Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety na hasło ludobójstwo, rzeź, Ukraina, banderowcy od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy i dlatego pieniędzy szukamy wszędzie, poza Rosją". Liczy się dosłownie każda złotówka.
Około czterdziestu osób, członków i sympatyków „Porozumienia Orła Białego” spotkało się w niedzielę 31. stycznia na tradycyjnym opłatku. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Piłsudczyków – Marszu Pierwszej Brygady, po czym odbyło się ślubowanie nowych członków: Czesława Kuruca i Wiesława Dobrowolskiego. (Niżej fotorelacja).
Koniec starego układu Prawie wszystkie ogólnopolskie media krzyczały mocnym głosem o klęsce Platformy Obywatelskiej, ale jakby w cieniu tej klęski pominięto kwestię o wiele ważniejszą.
Od zakończenia II wojny światowej, po zdradzie Zachodu i oddaniu Rzeczypospolitej w sowiecką strefę wpływów – w polskim Sejmie zawsze obecni byli „czerwoni” wyniesieni na bagnetach radzieckiej armii: wcześniej komuniści z PPR i PZPR ( obóz zdrady narodowej sensu stricto), następnie ich kontynuatorzy odziani w bardziej nowoczesne szaty: SdRP wreszcie SLD.
Trzeba dać Polsce szansę na zmianę W pierwszej turze wyborów prezydenckich POB nie udzieliło poparcia żadnemu z kandydatów. Nasze sympatie wzbudził Andrzej Duda - kandydat PiS, a także Paweł Kukiz - kandydat niezależny. Na tych kandydatów głosowaliśmy. Przed nami druga tura.
„Porozumienie Orła Białego” tradycyjnie uczciło rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Blisko dwudziestoosobowa delegacja POB była bardzo widoczna dzięki wielkiemu banerowi rozpoznawalnemu z dużej odległości, a także muzyce góralskiej z Witowa (Czesława Kuruca). Członkowie Zarządu Głównego złożyli wiązanki kwiatów pod Drzewem Wolności przy ul. Kościelskiej, a także pod Pomnikiem Grunwaldzkim na Placu Niepodległości.
9 kwietnia, w chwilę po zejściu prezydenta Bronisława Komorowskiego z mównicy parlamentu ukraińskiego, deputowani wspierający rząd Arsenija Jaceniuka (na wiosek Jurija Szuchewycza, syna dowódcy UPA - Romana Szuchewycza) przyjęli ustawę gloryfikującą organizacje odpowiedzialne za ludobójstwo dokonane na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jest też zapis o odpowiedzialności karnej dla wszystkich, którzy ośmielą się mówić prawdę o mordercach. Oto do czego doprowadziła polityka obecnych elit politycznych w Polsce, które przyjęły taktykę popierania Ukrainy, bez jakichkolwiek warunków.
Kilkadziesiąt osób- członków i sympatyków „Porozumienia Orła Białego” z Zakopanego, Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Poronina, Zawoi, Suchej Beskidzkiej oraz innych miejscowości podhalańskich - przybyło do „ Bąkowej Zohyliny Niżniej” na spotkanie opłatkowe. Przewodniczący Wojciech Orawiec krótko podsumował ubiegły rok oraz wręczył wyróżnienia - wspaniałą książkę M. Hałasia „Oddajcie nam Lwów”- najbardziej zaangażowanym w pracę patriotyczną.
W dniu. 14.10.2014r. w Przemyślu, w celu uczczenia przypadającego w tym dniu banderowskiego ,,Święta Krwi", doszło do nieformalnego zebrania sympatyków tej organizacji, którzy wykonali pamiątkowe zdjęcie na tle rozwiniętej czerwono-czarnej flagi UPA. Wśród tych osób znajdowało się 6 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
W dniu wczorajszym, 6 lipca br. na Jasnej Górze odbył się się XX. Jubileuszowy Światowy Zjazd Kresowian. W uroczystości wzięła udział 9. osobowa delegacja „POB” wraz z członkami Zarządu Głównego oraz Pocztem Sztandarowym. Przedstawiony przez Przewodniczącego Wojciecha Orawca i płk. rez. WP Dariusza Raczkiewicza "Apel w sprawie utworzenia szerokiego frontu Środowisk Kresowych RP" doprowadził do powołania Tymczasowej Rady Koordynacyjnej Środowisk Kresowych w drodze uchwały Zjazdu, przyjętej przez aklamację ! (treść apelu przedstawiamy niżej).
Właśnie mija 70. rocznica bitwy o Monte Cassino. Bitwy bardzo krwawej, która kosztowała nas blisko 5000 zabitych, rannych i zaginionych…
Czy wiesz, że żołnierze ginący pod słynnym klasztorem we Włoszech to przeważnie Kresowiacy ze Lwowa, Wilna, Grodna i setek innych mniejszych miejscowości? Taki był skład II Korpusu gen. Władysława Andersa… Ci dzielni chłopcy, którzy cudem uniknęli śmierci w sowieckich łagrach, ginęli teraz nie całkiem za swoją sprawę… Oddawali życie w dalekiej Italii, gdy Polska już została zdradzona przez Zachód i oddana na pożarcie Stalinowi. W tym czasie ich domy paliły bandy UPA, dzieci i żony mordowali zwyrodnialcy z okrzykiem „Sława Ukrainie” lub gwałcili sowieccy żołnierze, traktując polskie Kresy jak swoją zdobycz… Nie miał ich kto bronić. A nasi chłopcy - kresowe „batiary”- ginęli we Włoszech, łudząc się, że ktoś doceni ich ofiarę … Pamiętaj o tym kiedykolwiek usłyszysz chwytającą za serce melodię „Czerwone Maki na Monte Cassino” i nie zapomnij stanąć na baczność.
Wojciech Orawiec
Na oddzielny temat zasługują losy tych żołnierzy II Korpusu, którzy powrócili do swych domów - już pod administracją ZSRR( głównie litewska i białoruska republika sowiecka).
W sobotę 10 maja br. węgierski premier Viktor Orban zażądał autonomii dla Węgrów mieszkających na terytorium Ukrainy. Szef rządu węgierskiego powiedział, że mają oni prawo do podwójnego obywatelstwa, w tym węgierskiego, a także prawo do samorządu. Jednocześnie oświadczył, że "jasno oczekuje tego od nowej Ukrainy, która obecnie nabiera kształtu".Ta zupełnie zrozumiała wypowiedź węgierskiego przywódcy spotkała się z lawiną negatywnych opinii w "polskiej" prasie , która zarzuca Orbanowi "współudział w rozbiorach" Ukrainy. Żałosne i śmieszne są te komentarze w prasie polskojęzycznej, bowiem my jako Polacy winniśmy taką samą opieką otoczyć Rodaków w liczbie od 150-200 tyś zamieszkujących swoje ojczyste ziemie w obecnych granicach Ukrainy. Jak skandalicznie Polska "dba" o naszych Rodaków za kordonem niech świadczy wypowiedź Polki ze Lwowa (Marii Pakosz- Pyż, redaktor naczelnej "Radia Lwów") którą można obejrzeć tutaj. Przykre, że Rzeczpospolita nie ma gospodarza na miarę Viktora Orbana, może po wyborach odczekamy, co daj Boże. (BiP)
Kilkunastu członków i sympatyków POB wraz z muzyką góralską Franciszka Folfasa z Witowa wzięło udział w tegorocznych obchodach święta Konstytucji Trzeciego Maja w Zakopanem. Pomimo niesprzyjającej aury- zimno oraz padający deszcz - grupa "Orła Białego" stanowiła najliczniejszą zorganizowaną reprezentację, która po złożeniu wiązanek kwiatów pod Drzewem Wolności prowadziła cały pochód do Placu Niepodległości ( przed nami była tylko ogromna biało czerwona flaga niesiona przez ONR). Po części oficjalnej, uczestnicy udali się do restauracji "Od Skocznia" gdzie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne - co zresztą spotkało się z dużym aplauzem turystów przebywających w restauracji. (tekst: BiP, fot. Paulina Wylężek)
Dlaczego Andrzej Gąsienica - Makowski tak ochoczo popiera Ukraińców?
Wielu mieszkańców Podhala stawia sobie pytanie, dlaczego starosta Andrzej Gąsienica Makowski tak czynnie włączył się do akcji wspierania Ukraińców. (…)Ludzie Gór są szczególnie uwrażliwieni na pomoc. To właśnie Klimek Bachleda kiedyś mówił: "mus człowieka ratować". Ratować w trudnej sytuacji, w biedzie, ale i w takich sprawach, jak dziś na Ukrainie - kiedy się bili o ślebodę. Poszli młodzi, ale i ojcowie rodzin, by wywalczyć niepodległość swojego kraju. Jesteśmy z nimi – powiedział kilka dni temu starosta i wyznaczył specjalne konto do wpłat.
Jest to o tyle szokujące, że wcześniej nie wykazywał troski o naszych Rodaków żyjących w biedzie "za kordonem". Nawet wtedy, kiedy podhalańskie organizacje patriotyczne organizowały zbiórki na pomoc Polakom na Kresach - najpierw zbiórka dla ratowania jedynego polskiego przeszkola we Lwowie rok 1997, potem w 2006, akcja wspierania budowy kościoła rzymsko-katolickiego w Ostrogu na Wołyniu - palcem nie kiwnął... Ludzie snują różne domysły dlaczego tak jest. Pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi. Panu staroście – ignorantowi wiedzy o stosunkach społeczno - politycznych na dzisiejszej Ukrainie - dedykujemy krótki film: kliknij tutaj
Czy szkolnictwo zawodowe ma w Zakopanem przyszłość? Takie pytanie stawia na forum publicznym grono pedagogiczne Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 zaniepokojone przyszłością szkoły. Ma to bezpośredni związek z planowanym przez Starostwo Tatrzańskie połączeniem szkoły z Zespołem Szkół Hotelarsko – Turystycznych.
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy stanowisko Kongresu Kresowian z Bytomia wyrażające poparcie dla ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w konflikcie z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej". Niżej przedstawiamy Państwu jego treść.
W ostatnich dniach jesteśmy świadkami niebywałej eskalacji napięcia politycznego na Ukrainie, którego animatorem jest nie tylko demokratyczna część społeczeństwa Ukrainy, przejawiająca pro-europejskie dążenia. Coraz mocniej do głosu dochodzą organizacje skrajnie nacjonalistyczne propagujące kult zbrodniarzy UPA i SS „Galizien”. Przykładem jest chociażby partia „Swoboda” Ołeha Tiahnyboka oraz tzw. „Prawy Sektor” Majdanu. Nie potrzeba przypominać, jak ogromnej zbrodni ludobójstwa dopuścili się banderowcy mordując w straszliwych męczarniach prawie 200 tyś naszych Rodaków.
Rozumiejąc konieczność wspierania pro- europejskich dążeń społeczeństwa Ukrainy, uważamy, że nasze poparcie nie może być poparciem bezwarunkowym. Należy je uzależnić od spełnienia przez stronę ukraińską kilku podstawowych warunków. W szczególności:
1. Uznania UPA Stepana Bandery i SS „Galizien” za formacje zbrodnicze dopuszczające się zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej oraz innych narodowości w czasie II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu
2. Zakazania propagowania ideologii banderowskiej – na równi z faszystowską, wprowadzenie zakazu posługiwania się symboliką UPA pod sankcją karną;
3. Usunięcia pomników, nazw ulic, szkół noszących imię ludobójcy Stepana Bandery i współpracujących z nim zbrodniarzy (m. in. Roman Szuchewycz- Taras Czuprynka, Włodymyr Jakubowśkij -Bondarenko, Wsyl Łewkowycz Woronyj, Myrosław Onyszkiewycz Orest)
4. Rozpoczęcia ścigania zbrodniarzy banderowskich.
„Porozumienie Orła Białego” w nowej siedzibie.
W dniu 2 października br. odbył się pierwszy inauguracyjny dyżur „Porozumienia Orła Białego” w nowej siedzibie przy ul.Jagiellońskiej 7 (dawna siedziba skarbówki w Zakopanem). Przeprowadzka z poprzedniego lokalu przy Palcu Niepodległości 6 wymuszona została fatalnym stanem technicznym budynku, który jest przeznaczony do rozbiórki. Obecni na spotkaniu burmistrzowie Zakopanego Janusz Majcher (obecny włodarz miasta) i Piotr Bąk (poprzedni burmistrz, obecnie radny powiatowy PiS, przewodniczący Klubu im. Wł.Zamoyskiego) otworzyli dwie symboliczne butelki szampana do toastu.Przewodniczący POB Wojciech Orawiec dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia nowego biura podkreślił, iż „Porozumienie Orła Białego", łączy, a nie dzieli różne środowiska – czego dowodem jest właśnie obecność obydwu włodarzy miasta.
We czwartek 11 lipca w Warszawie, uczczono pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego 70 lat temu przez nacjonalistyczne ukraińskie organizacje. Trudno dokładnie oszacować liczbę zamordowanych w bestialski sposób Rodaków, ale szacuje się iż zginęło 150-300 tyś Polaków.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. na Placu Trzech Krzyży, po której odbyła się potężna manifestacja (wzięło w niej udział ok 6000 osób). Patriotyczne Podhale reprezentowało „Porozumienie Orła Białego” - jedyna delegacja z Podhala - z Pocztem Sztandarowym w strojach góralskich. W skład delegacji „POB” weszli:Przewodniczący Wojciech Orawiec, z zastępcą Stanisławem Miętusem, Grzegorzem Gąsienicą-Sieczką, Tadeuszem Papieżem, Anną Orawiec, Wiesławem Dobrowolskim i Stanisławem Czają. Niżej przedstawiamy bogatą fotorelację wykonaną w większosci przez Zbigniewa Krauzowicza. (Tekst BiP, fot. Zbigniew Krauzowicz, internet)
Porozumienie Orła Białego dołącza się do ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Warszawie w dniu 11 lipca (czwartek) br. Wyjazd godz. 5.30 spod kina Sokół w Zakopanem ( jedziemy dużym busem), można wsiadać na trasie. Orientacyjny koszt przejazdu w obie strony 120 zł . Powrót w godzinach nocnych.
Niżej przedstawiamy deklarację organizatorów obchodów oraz program (BiP).
Jeszcze Polska na Kresach się tli… Wracając z Kresów, zawsze wieziemy ze sobą bagaż świadomości niewyobrażalnej zbrodni jakiej dopuścili się Rosjanie za zgodą zachodnich mocarstw. Mówię oczywiście o bezprawnym zaborze ponad połowy przedwojennych ziem polskich - 201 tyś km (powierzchnia II RP wynosiła w 1939 roku 389 tyś) i ustanowieniu tam obcego zarządu. Sam Lwów świadczący na każdym dosłownie kroku o polskości tych ziem, krzyczy o pomstę do nieba! Nasuwają się samoistnie pytania, czy obecna Polska jest w pełni niepodległa i suwerenna skoro nie upomina się o nasze Wschodnie Ziemie, ba nawet w sposób zadowalający nie wspiera Rodaków żyjących za kordonem. A przecież śpiewamy w hymnie: Co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy!
Trzydniowa wyprawa na Kresy, 24 - 26 maja 2013, Lwów - Żółkiew
24.05 (piątek) wyjazd autokarem z Zakopanego o godz, 5.30, (można również wsiąść w Nowym Targu lub Krakowie), przejazd trasą Tarnów - Przemyśl do Lwowa. Postój w Łańcucie (zwiedzanie pałacu, przerwa na posiłek). Dwa noclegi w lwowskim hotelu, śniadania + obiadokolacje, zwiedzanie z przewodnikiem starówki Lwowa m.in. Kamienica Królewska, Teatr Wielki, panorama miasta z Wysokiego Zamku oraz Cmentarz Orląt (sobota). Następny dzień (niedziela) msza św. w Katedrze Lwowskiej, a następnie wyjazd do słynnej rezydencji hetmana Żółkiewskiego: Żółkwi. Zwiedzanie miejscowości z przewodnikiem do godzin popołudniowych.Powrót w nocy 26 maja (niedziela) trasą przez Hrebenne (Roztocze). Cena: 400 zł + 15 EUR (60 zł) na wstępy do muzeów. Jak na razie, potrzebny ważny paszport.
Zgłoszenia mailem: orzelbialy@zakopane.org.pl lub tel. 18 201 70 62 (niżej fotografie ze Lwowa: E.Hirsz, W.Orawiec)
Tegoroczne obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja były bardzo…mokre. Pod koniec uroczystości pod Drzewem Wolności przy ul .Kościeliskiej lunęło jak z cebra. Tak więc krótki przemarsz do kościoła p.w. Św. Rodziny odbywał się w strugach rzęsistego deszczu. Na czele manifestacji Obóz Narodowy wystawił kilkudziesięciometrową biało- czerwoną flagę, tuż za nią podążała reprezentacja „Porozumienia Orła Białego” z ogromnym transparentem zajmującym szerokość jezdni. Nie zawiodła nasza muzyka góralska z Witowa, liczni członkowie organizacji oraz nasi sympatycy spod Babiej Góry. Ogółem „POB” wystawiło 25. osobową delegację i była to najliczniejsza zwarta grupa – poza harcerzami – biorąca udział w zakopiańskich obchodach. Wiązankę kwiatów - w imieniu „Orła Białego" - złożył Przewodniczący Wojciech Orawiec wraz z Chorążym Grzegorzem Gąsienicą-Sieczką i Marią Jarząbek. Tradycyjnie, po części oficjalnej, zgromadzeni wraz z muzyką góralską udali się na poczęstunek do „Bąkowej Zohyliny”.
Tekst: BiP, fot. Ewa Hirsz, materiał filmowy: MATinternet sc (dziękujemy!)
Starosta chrzanowski Adam Potocki zarabiający 10 130 zł brutto jest zadowolony ze swojej pensji. Jak podaje "Gazeta Krakowska"sam zasugerował radzie, aby przyznała mu taką pensję. -Moja kadencja przypadła na trudne czasy i trzeba oszczędzać. Chciałem dać swoją pensją przykład innym - stwierdza starosta Potocki.
Niestety takie myślenie jest obce staroście tatrzańskiemu, Andrzejowi Gąsienicy Makowskiemu. Jego uposażenie wynoszące około 12 tysięcy zł można porównać z pensją prezydenta milionowego miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego (12.840 zł), który równocześnie jest starostą grodzkim. A przecież powiat tatrzański jest jednym z najmniejszych powiatów w kraju (zamieszkuje zaledwie ok. 65 tyś ludności).
1939 był dla Polski końcem świata. Co by było, gdyby losy wojny potoczyły się inaczej:obejrzyj film Wspaniale odbudowujący się kraj, zaczynający odnosić prestiżowe sukcesy międzynarodowe za najlepsze osiągnięcia techniki ( salon lotniczy w Paryżu 1938– PZL. „Łoś”) czy zwycięstwa polskich lokomotyw Pm 36 z Chrzanowa ( Projekt lokomotywy opracowano w roku 1936 w "Fabloku" w Chrzanowie, był to polski parowóz pospieszny z otuliną aerodynamiczną - złoty medalista wystawy światowej techniki w Paryżu 1937) . Pierwsze próby telewizyjne w Warszawie nastąpiły już w połowie 1938 r. Zasięg nadajnika wizyjnego wynosił ponad 20 km, a nadajnika fonicznego około 30 km.Nastąpił poważny rozwój przemysłu zbrojeniowego z pierwszą na świecie rusznicą p.panc. KB Ur 35, doskonała broń strzelecka z Radomia ( pistolet „Vis”) prace na pistoletem maszynowym „Mors” (został opracowany w latach 1936 – 1938 przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego). Polska wyprodukowała jedynie partie doświadczalne, 52 sztuki, udana rodzima konstrukcja metalowego, dolnopłatowego myśliwca PZL.50 „Jastrząb” - nie zdążył wejść do produkcji przed 1 września na skutek intryg niemieckiego wywiadu - porównanie osiągów ówczesnych myśliwców europejskich, takich jak Morane MS-406, Hurricane MK.1, Messerschmitt BF-109-C-1 oraz amerykańskiego Curtiss Hawk 75A z osiągami „Jastrzębia” stawiają go w zdecydowanej czołówce. Doskonały czołg 7 TP…
22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy - z Ludwikiem Mierosławskim na czele - wydał manifest, w którym wzywał Polaków do walki z Rosją. Symbolem powstańców było godło symbolizujące Orła, Pogoń i Archanioła, czyli herby Polski, Litwy i Ukrainy. Datę tą przyjęło się uważać, za początek największego z naszych powstań narodowych: Powstania Styczniowego
Był Władysław Trebunia wybitnym artystą plastykiem i muzykantem. O tym wie każde dziecko pod Tatrami. Ale był jeszcze kimś, o czym mało kto wie. Był także patriotą wspierającym nurt niepodległościowy na Podhalu.
Baczność! Marsz Pierwszej Brygady ! Delegacja „POB” w składzie Przewodniczący W.Orawiec, V-ce przewodniczący St. Miętus, radny powiatowy K.Zelek, Skarbnik Z.Kikla, Chorąży G. Gąsienica –Sieczka oraz członkowie E. Hirsz M.Dziurawiec i M. Jarząbek , uczestniczyli w ogólnych uroczystościach miejskich,(fotorelacja na http://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2012/11/12/11-listopada-swieto-niepodleglosci) których kulminacją było złożenie wiązanek kwiatów przy Kwaterze Legionistów na zakopiańskim cmentarzu.
Pomiędzy Krakowem, a Częstochową na łagodnych wzgórzach wyrastają dostojne „Orle Gniazda” – kilkanaście zamczysk świadczących o dawnej potędze Rzeczypospolitej. Większość warowni na tym terenie została wybudowana z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wrogich wojsk Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska. Orlimi Gniazdami zamki na Jurze nazwał podobno po raz pierwszy powstaniec listopadowy, poeta i krajoznawca, Wiktor Zieliński. Właśnie tym szlakiem 29 września ruszyła blisko 50. osobowa grupa „Porozumienia Orła Białego” Zapraszamy do obejrzenia galerii z wycieczki (kliknąć na zdjęcie główne).
Najbliżsi, rodzina, przyjaciele, studenci oraz ogromna rzesza ludzi pożegnali 15 bm. śp. prof. Józefa Szaniawskiego. Wybitny historyk, sowietolog i publicysta, który 4 września br. zginął tragicznie w ukochanych przez siebie Tatrach, spoczął na cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Otrzymaliśmy właśnie informację o kolejnym rajdzie kresowym. Być może za rok również z Podhala dołączą chętni do grona motocyklistów- patriotów, pamiętających o naszych Ziemiach Zabranych i Rodakach żyjących nadal za kordonem. Przekazujemy Państwu treść listu jaki dotarł do naszej redakcji. 1 września o godzinie 9:00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartuje XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Już po raz dwunasty pojedziemy na Kresy Rzeczypospolitej. A ziemia to niezwykła. Wielka Poezja, Literatura, Muzyka, Wielcy Wodzowie to stamtąd. Stamtąd wszystko co piękne w nas samych. Jedziemy by dotknąć tego co po nas tam pozostało. Cmentarze. Cmentarze i ludzie, Kresowi Polacy, są tam i trwają. Oto wiersz grodzieńszczanki, Pani Marii Dobrzyńskiej.
Prawie trzydzieści osób - z czego połowa w strojach góralskich, z własną muzyką - pod transparentem "POB" przemaszerowało ulicą Kościeliską i Krupówkami do kościoła p.w. Św. Rodziny na okolicznościową mszę. Wcześniej, pod Drzewem Wolności delegacja "Orła Białego" złożyła wieniec w barwach narodowych. Pięknym, a zarazem nowym akcentem święta była ogromna biało- czerwona flaga niesiona na czele pochodu przez członków Obozu Narodowego.Tradycyjnie po uroczystościach głównych - skróconych w tym roku ze względu na prace budowlane w parku im. Marszałka Piłsudskiego- członkowie i sympatycy "Porozumienia Orła Białego" zorganizowali część nieoficjalną w Bąkowej Zohylinie Niżnej. Tam przy dźwiękach góralskiej muzyki wspominano obrońców Konstytucji, żołnierzy Marszałka i wielu innych bohaterów patriotycznego łańcucha pokoleń. Manifestacja "POB" wzbudzała duże zainteresowanie turystów, którzy podchodzili do grupy pytając o program organizacji. (Tekst: BiP, fot. R. Jabłoński) Galeria na: http://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2012/05/04/ojczyzna-matka-221-rocznica-ustanowienia-konstytucji-3-maja
Wyjazd: 2 go czerwca (czwartek ) godz. 6.00 spod kina “Sokół” w Zakopanem, przejazd przez Słowację, Węgry do Braszowa 3 noclegi w pokojach 2 osob. śniadania + obiadokolacje. Zwiedzanie z przewodnikiem: Braszowa , zamków w Branie i Rasnovie , „Trójkąta Transylwańskiego ”i innych ciekawych miejsc. Trasa ok 2 tyś km.Powrót do Zakopanego 5 -go w godz. nocnych. Cena dla członków i sympatyków POB 590 zł + ok. 15 EUR na wstępy do muzeów.
Tradycyjnie „Porozumienie Orła Białego” uczciło Święto Konstytucji 3 Maja. Ponad dwadzieścia osób w tym większość w strojach góralskich, z własną muzyką z Witowa, przemaszerowało ulicami miasta pod pomnik Grunwaldzki w parku im. Marszałka Piłsudskiego. Wieńce w imieniu POB składali - pod Dębem Wolności przy ul. Kościeliskiej oraz pod pomnikiem Grunwaldzkim: przewodniczący Wojciech Orawiec wraz z zastępcą Stanisławem Miętusem, Grzegorzem Sieczką, radnym powiatowym Kazimierzem Zelkiem oraz Andrzejem Gąsienicą Kasprusiem. Po części oficjalnej miało miejsce spotkanie z poczęstunkiem w „Bąkowej Zohylinie Niżnej”, gdzie członkowie POB dzielili się spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji politycznej w Kraju. (BiP, fot. Agata Pacelt) więcej zdjęć na:www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2011/05/04/swieto-3-maja-w-zakopanem
POB udziela poparcia Januszowi Majchrowi - kandydatowi na burmistrza Miasta Zakopane. W pierwszej turze wyborów, członkowie i sympatycy POB głosowali wedle swego sumienia, albowiem nasza Organizacja nie wystawiała własnego kandydata. Przed nami druga tura, w której spotkają się dwaj rywale reprezentujący zupełnie odmienne wizje sprawowania władzy lokalnej.
W spokojnych czasach, gdy zajmowanie się działalnością społeczną czy tez polityką można nazwać swoistym hobby, poszczególne ugrupowania i organizacje mogą pozwolić sobie na występowanie samodzielne aby wyraziście akcentować swój program. Są jednak chwile – powiedzmy stanu szczególnego zagrożenia – kiedy ludzie i organizacje powinny zapomnieć o mniej istotnych różnicach i w imię obrony wartości wyższych – łączyć się tworząc większą mocniejszą całość. Porozumienie Orła Białego od dłuższego czasu pracowało nad zjednoczeniem sił z powiatowym „PiS”-em . Wysiłki te zostały uwieńczone sukcesem. Jakie były tego powody?
W poczuciu odpowiedzialności za los naszego Kraju , biorąc pod uwagę systematycznie wzrastające zagrożenie dla wartości patriotycznych, prywatę elit politycznych i brak należytej dbałości o Polską Rację Stanu, Zarząd Główny „Porozumienia Orła Białego” udziela poparcia Panu Jarosławowi Kaczyńskiemu jako kandydatowi na Urząd Prezydenta RP. Uważamy, iż właśnie ten kandydat reprezentuje program najbardziej zbliżony do programu POB i jednocześnie ma realne szanse na zwycięstwo. Apelujemy do wszystkich naszych członków i sympatyków o udział w wyborach i poparcie kandydatury Jarosława Kaczyńskiego.
Wojciech Orawiec - Przewodniczący Zarządu Głównego „POB”
Trzydniowa wyprawa na Kresy, 28 - 30 maja 2010. 28.05 (piątek) wyjazd autokarem z Zakopanego o godz, 5.30, (można wsiąść w Nowym Targu) przejazd przez Bieszczady do Sambora, a następnie do Drohobycza i wieczorem Lwowa. Dwa noclegi w lwowskim hotelu, śniadania + obiadokolacje, zwiedzanie z przewodnikiem starówki Lwowa m.in. Kamienica Królewska, Teatr Wielki, panorama miasta z Wysokiego Zamku oraz Cmentarz Orląt (sobota). Następny dzień wyjazd do słynnej rezydencji magnackiej I Rzeczypospolitej pałacu w Podhorcach. Powrót w nocy 30 maja (niedziela).Cena: 390 zł + 15 EUR kieszonkowego,.Organizator: „Porozumienie Orła Białego”.Zgłoszenia mailem: orzelbialy@zakopane.org.pl lub tel. 18 201 70 62
„Porozumienie Orła Białego” wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznych z powiatu nowotarskiego zorganizowało wyjazd autokarowy do Krakowa. Prawie trzydzieści osób w strojach góralskich oraz mundurach wojskowych dotarło na płytę Rynku Głównego, gdzie uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej Prezydenckiej Pary. Po wyprowadzeniu trumien z prochami tragicznie zmarłych delegacja „Orła Białego” dosłownie "przebiła" się przez kordon policji zabezpieczającej ul. Grodzką (trasa przemarszu konduktu żałobnego) do Krzyża Katyńskiego. Tam złożono wieniec wszystkim Ofiarom Katynia. Tym sprzed 70 lat i tym, którzy zginęli w wyniku katastrofy 10 kwietnia br. W krótkim wywiadzie dla mediów przewodniczący "POB" stwierdził, iż patrioci na Podhalu nie wierzą, by katastrofa lotnicza, która zabrała elitę polskich polityków i wojskowych była zwykłym przypadkiem. Podkreślił, iż nie wolno poprzestać na ustaleniach rosyjskich śledczych z udziałem polskich prokuratorów, lecz należy powołać bezstronną, międzynarodową komisję, złożoną z profesjonalistów w zakresie wypadków lotniczych. ( BiP)
Do kwiatu polskiej inteligencji w Katyniu dołączył kolejny bukiet... Dramatyczne wydarzenia soboty 10 kwietnia wstrząsnęły Polską i światem. Tragedia w Smoleńsku opodal Katynia, w której zginęła Para Prezydencka i kilkadziesiąt wybitnych postaci elit politycznych jest ogromną stratą dla Kraju i tragedią rodzącą pytania. Dlaczego tak się stało? Czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy też komuś zależało na osłabieniu patriotycznych sił w Polsce? Zważywszy iż zginął Prezydent, najważniejsi ministrowie prezydenccy, najwyższe dowództwo wojska ( w tym gen.Gągor, który miał objąć funkcję dowódcy sił NATO), szefowie wielu instytucji państwowych niestety nie można z góry wykluczyć ewentualności zamachu . Łącząc się w bólu z całym Narodem Polskim- szczególnie zaś z rodzinami Ofiar - pozostajemy z nadzieją, że ta tragedia, nie pozostanie daremną. Do kwiatu polskiej inteligencji w Katyniu dołączył kolejny bukiet... Cześć ich pamięci ! Zarząd Główny "POB"
Karygodne błędy w ochronie najwyższych władz Polski budzą podejrzenia O tym, że lista pasażerów była znana wszystkim od dawna; że polskie służby miały obowiązek nie dopuścić do lotu prezydenta, polityków i generałów jednym samolotem; o tym, że prezydent miał kilka dni temu postanowienie wyjazdu do Katynia pociągiem z wdowami i sierotami katyńskimi... - o tym wszystkim w rozmowie z Robertem Witem Wyrostkiewiczem mówi red. Anna Pietraszek, w wywiadzie dla Portalu NaszaPolska.PL
Sobotni wieczór 30 stycznia, Podhale zasypane śniegiem. W takiej scenerii odbywa się tradycyjna manifestacja „Porozumienia Orła Białego” w kolejną rocznicę aresztowania twórcy Konfederacji Tatrzańskiej Augustyna Suskiego, Patriotyczny wiec przed byłą gestapowską katownią zebrał ponad sześćdziesiąt osób . Poczty sztandarowe z Waksmundu, Nowego Targu, Zakopanego oraz z Szaflar dodawały rangi uroczystości. Elżbieta Łaniewska –Łukaszczyk reprezentująca zakopiański odział Związku Żołnierzy AK, kombatanci oddziału partyzanckiego Józefa Kurasia „Ognia” z Waksmundu i Zakopanego, , a także przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej , "Rocha" i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" - to tylko niektórzy uczestnicy zgromadzenia. Krasy uroczystości dodawała muzyka góralska Wacława Słodyczki i Franciszka Folfasa z Witowa.
Jak co roku, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Porozumienie Orła Białego" zorganizowało manifestację przed budynkiem , w którym przebywał Marszałek Józef Piłsudski - Zebranych powitał radny gminy Czarny Dunajec, a zarazem Wiceprzewodniczacy "Orła Białego" Stanisław Miętus.Po odśpiewaniu hymnu oddano donośne salwy na cześć Marszałka z repliki armaty polowej. Następnie Przewodniczący Wojciech Orawiec przypomniał koncepcję Piłsudskiego wojny prewencyjnej z 1933 jako próby zgaszenia w zarodku zarzewia II wojny światowej. Przypomnienie tej ważnej inicjatywy było bardzo na miejscu, gdyż niedawno rosyjska państwowa telewizja Rassija wyemitowała oszczerczy program zarzucający Polsce międzywojennej próby porozumienia się z Hitlerem przeciw sowietom.Przemawiał również Adam Błaszczyk jako szef grupy rekonstrukcyjnej z Waksumndu uczestniczącej w manifestacji. W programie nie zabrakło miejsca na recytację patriotycznej poezji w wykonaniu podhalańskiej młodzieży. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w regionalnej Karczmie Agnieszki Doruli w Zakopanem. Warto dodać, że Dziennik Polski na głównej stronie wydania małopolskiego zamieścił fotografię i krótki komentarz właśnie z tej manifestacji. (BiP) Obejrzyj to na video: http://www.youtube.com/watch?v=brgb0ly_bhw
Światowy zjazd Kresowian na Jasnej Górze. W dniu 5 lipca 2009 po raz piętnasty na Jasnej Górze u stóp Matki Bożej Królowej Polski, Kresowianie z całego świata spotkają się na Światowym Zjeździe Kresowian.
Światowy Zjazd zainauguruje w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 9.30 msza święta, podczas której homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W czasie mszy św. zostanie poświęcony kamień węgielny pod pomnik ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Kresach. Otwarte Forum Kresowe rozpocznie się w sali Jana Pawła II o godz. 11.00. Na zaproszenie organizatorów do Częstochowy pojedzie delegacja "Porozumienia Orła Białego" z Pocztem Sztandarowym, przewodniczącym i członkami Zarządu Głównego na czele. Wyjazd spod kina Sokół w Zakopanem (autokarem lub busem) niedziela: 5 lipca, godz 5.30 koszt ok 50 zł. Sympatyków "Orła" prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny - do środy 1 -go lipca. Stroje góralskie mile widzane. (BiP)
„Dla zasad, nie dla posad” – pod takim hasłem odbył się III Kongres „Porozumienia Orła Białego” w Zakopanem. Obrady poprzedziła manifestacja patriotyczna, w której „Orzeł Biały” wystawił poczet sztandarowy, własną kapelę góralską oraz ponadto kilkudziesięciu członków i sympatyków. Po zakończonych uroczystościach miejskich członkowie „Orła Białego” oraz zaproszeni goście (między innymi Rektor Hodorowicz – Ojciec Chrzestny Sztandaru POB oraz posłanka Zofia Krasicka Domka) udali się na uroczysty obiad do DW Hyrny. Zebranych powitał prowadzący obrady Stanisław Czaja po czym Przewodniczący Wojciech Orawiec przedstawił osiągnięcia POB w formie prezentacji multimedialnej. Odczytano życzenia przesłane przez Jana Skupnia – prezesa „Porozumienia Orła Białego” w Chicago oraz od górali babiogórskich z Zawoi i Suchej Beskidzkiej. Kongres jednogłośnie udzielił absolutorium ustępującym władzom oraz wybrał nowe. W wyniku wyborów nowym przewodniczącym został założyciel i dotychczasowy prezes „Porozumienia Orła Białego” Wojciech Orawiec, jego zastępcą radny gminy Czarny Dunajec Stanisław Miętus. Do zarządu Głównego POB weszli ponadto: Michał Suski (sekretarz) oraz Zofia Kilka (skarbnik). Nowy skład Sądu Honorowego prowadzić będzie Grzegorz Gąsienica Sieczka, zaś Komisję Rewizyjną poprowadzi Andrzej Gąsienica Kaspruś – dotychczasowy skarbnik. W swoim wystąpieniu przewodniczący Wojciech Orawiec wyraził wolę podjęcia ściślejszej współpracy ze Związkiem Podhalan w związku z pozytywnymi zmianami postępującymi w tejże organizacji. Słowa te skierował do rektora Hodorwicza – przewodniczącego Rady Naukowej ZP obecnego na obradach. Stanisław Hodorowicz życzył zebranym wytrwałości, przypominając o wypowiedzianych kiedyś słowach o POB: „jesteście ogniwem łączącym pracę przeszłych i przyszłych pokoleń”. (tekst BiP, fot. A.Garbacz)
Jak każe tradycja 3 maja odbyła się manifestacja patriotyczna, w której „Orzeł Biały” wystawił poczet sztandarowy, własną kapelę góralską oraz ponadto kilkudziesięciu członków i sympatyków. Członkowie "Orła" wyróżniali się błękitnymi choragiewkami z Białym Orłem na czerwonej tarczy. Po uroczytościach rocznicowych, tego samego dnia odbył się III Kongres POB - relacja wyżej. (tekst BiP, fot. A.Garbacz)
W punktach sprzedaży ukazał się wiosenny numer pisma "Na Placówce" Tym razem tematem wiodącym jest obszerne opracowanie dotyczące zbrodniczej formacji SS-Galizien opatrzone wieloma nieznanymi fotografiami. Przypomnijmy, że w lutym br. prezydent Lech Kaczyński odwiedził Hutę Pieniacką pod Lwowem w rocznicę mordu na Polakach dokonanego właśnie przez ukraińskich SS- mnanów wspólnie z rezunami UPA. Więcej o tej nieznanej karcie historii, a także informacje z Zakopanego, Kościeliska, Waksmundu, Chochołowa i innych miesjcowości Podhala w piśmie "Na Placówce"(BiP)
Stanisław Frączysty, legendarny Kurier Tatrzański na szlaku Chochołów-Budapeszt, żołnierz AK, więzień niemieckich więzień oraz obozów w Auschwitz i Buchenwaldzie, zmarł w sobotę rano w swym domu w Chochołowie . Pogrzeb odbędzie się we wtorek 10 lutego, o godz 14.00 w Kościele Parafialnym w Chochołowie. Redakcja NP otrzymała także informację o śmierci innego Kuriera, Józefa Hordyńskiego. Jego pogrzeb odbędzie się także w najbliższy wtorek, w Kościele p.w. Świętej Rodziny na Krupówkach o 11.00. (Fot. Wojciech Orawiec, tekst: BiP)
Styczniowy sobotni wieczór, Podhale zasypane śniegiem. Komu chciałoby się wychodzić z ciepłego domu... A jednak jadą nawet kilkadziesiąt kilometrów, by uczestniczyć w manifestacji „Porozumienia Orła Białego” przed „Palace.” Patriotyczny wiec przed byłą gestapowską katownią zebrał jeszcze większą jak w ubiegłym roku liczbę patriotów. Szkoda, że nie było nikogo z obecnych władz miejskich, zaś honor powiatu tatrzańskiego ratował jedyny radny – obecny na wiecu - Kazimierz Zelek.
Poczty sztandarowe z Waksmundu, Nowego Targu, Zakopanego oraz liczne z Szaflar dodawały rangi uroczystości. Elżbieta Łaniewska –Łukaszczyk reprezentująca zakopiański odział Związku Żołnierzy AK, kombatanci oddziału partyzanckiego Józefa Kurasia „Ognia” z Waksmundu i Zakopanego, Jerzy Widejko z wileńskiej AK , a także przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej , "Rocha" i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" - to tylko niektórzy uczestnicy zgromadzenia. Z włodarzy samorządowych obecny był wice wójt Szaflar Cetera oraz dyrektor Zespołu Szkół Jarosław Szlęk. Z kolei Związek Podhalan w Zakopanem reprezentował Marian Chyc, górali babiogórskich Józef Malik z przewodniczącym Rady Gminy Stryszawa wraz z grupą sympatyków POB z powiatu suskiego. W gronie uczestników uroczystości znajdowali się przedstawiciele gmin: Zakopane, Poronin, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Nowy Targ, Rabka, Raba Wyżna, Zawoja, Sucha Beskidzka, Stryszawa oraz goście z Wielkiej Brytanii. Krasy uroczystości dodawała muzyka góralska Wacława Słodyczki i Franciszka Folfasa z Witowa.
Ukazał się najnowszy numer "Na Placówce" W gazecie między innymi: Czy Radny Zelek udaremnił „przekręt”? W Radzie Powiatu Tatrzańskiego Porozumienie Orła Białego reprezentuje Kazimierz Zelek. Mimo, że często występuje jako „jeden przeciw wszystkim” potrafi być bardzo skuteczny. Wyrazistą ilustracją pracy naszego radnego jest walka w obronie zagrożonej własności Skarbu Państwa przy ul. Nowotarskiej 9. Poniżej prezentujemy dokumenty związane z tą sprawą, podkreślenie kluczowych fragmentów pochodzi od redakcji. Zamiast komentarza prezentujemy wyniki dziennikarskiego śledztwa.
Oczywiście hipotez jest wiele, jedna z bardziej prawdopodobnych mówi o zbrodni dokonanej przy pomocy sowieckiego agenta w służbie brytyjskiej Kima Philby’ego. Zdaniem d-ra Tadeusza Kisielewskiego (autora „Zamachu”) komandosi sowieccy mogli dokonać mordu na pasażerach samolotu i następnie opuścić go jeszcze przed startem. Nie można wykluczyć nawet wersji porwania generała w raz z córką - która ponoć została rozpoznana w sowieckim łagrze w 1945 przez „cichociemnego” Tadeusza Kobylińskiego.
Jak co roku, członkowie i sympatycy "Porozumienia Orła Białego" godnie uczcili święto Niepodległości manifestacją pod budynkiem przy ulicy Kasprowicza, w którym przebywał Józef Piłsudski . Gościem szczególnym był najmłodszy partyzant wileńszczyzny Jerzy Widejko oraz kombantanci antysowieckiego ruchu oporu z Waksmunda. Spotkanie miało wymiar szczególny, 90 rocznica odzyskania niepodległości zbiegła się z 10 rocznicą powstania „Porozumienia Orla Białego”. Wyjątkowo wzruszającym momentem było odczytanie przez radnego Kazimierza Zelka pięknych życzeń, przesłanych przez żołnierzy Szarych Szeregów, uczestników Powstania Warszawskiego. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wystąpienie założyciela i prezesa Porozumienia Orła Białego Wojciecha Orawca, który poinformował o powstaniu koła „Orła Białego” w Chicago oraz odczytał przesłanie przewodniczącego amerykańskiego koła Jana Skupnia. Zabierający głos Leszek Lewcun podkreślił z kolei potrzebę zaangażowania w pracę patriotyczną, bowiem o ile niepodległość stała się faktem, odmiennie wygląda kwestia sprawiedliwości w naszej Ojczyźnie. Obchody rocznicowe zakończyło spotkanie w Sali Rycerskiej willi „Rysy" na którym wspólnie śpiewano historyczne pieśni przy akompaniamencie j muzyki członków POB z Witowa. (tekst BiP, fot. Andrzej Garbacz)
W dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszamy na tradycyjną: MANIFESTACJĘ 11 LISTOPADA, Ku czci Wskrzesiciela Polski Niepodległej Józefa Piłsudskiego. Przed budynkiem , w którym przebywał Marszałek Józef Piłsudski - Zakopane, ul.Kasprowicza - naprzeciwko składu bud. „Majster” Początek godz.19.00 Zarząd Główny „Porozumienia Orła Białego”
"Dzisiaj Gruzja, jutro Polska", We czwartek, 7 sierpnia na skutek prowokacji rosyjskich rozpoczęły się regularne walki w Gruzji. Imperialna Rosja zamierza przywrócić Gruzję do strefy swoich wpływów - w tym celu wspiera separatystyczne dążenia Osetii Północnej oraz Abchazji, które stanowią integralną, historycznie uzasadnioną część Gruzji. Pod pretekstem rzekomo naruszanych praw mniejszości osetyńskiej w Gruzji granice tego suwerennego państwa brutalnie złamały rosyjskie wojska. Moskiewskie lotnictwo bombarduje także cywilne miasta położone w głębi Gruzji. ”Porozumienie Orła Białego” w pełni solidaryzuje się z dzielnym narodem gruźińskim . Życzymy mu niezłomności i zwycięstwa w walce z odwiecznym imperializmem rosyjskim
Zwycięzcą konkursu została Pani Beata Cudak z Zakopanego. Odbierając nagrodę w siedzibie redakcji, w dniu 24 września br. powiedziała: Jestem bardzo szczęśliwa, że zdobyłam tę przepiękną nagrodę. Szczególnie, że jestem wierną czytelniczką pisma „Na Placówce” Zachęcam wszystkich do lektury tej gazety . Pragnę zaznaczyć, że wśród moich znajomych jest wielu czytelników „Placówki”. Jeszcze raz bardzo dziękuję !
Czytelnicy pisma "Na Placówce" mogą wygrać wartościowy aparat cyfrowy. Plakaty wywieszane przez "Orła Białego" informują co należy zrobić, aby pomóc szczęściu: * kup najnowszy numer „Na Placówce”(2,9 zł) * wytnij i wypełnij kupon konkursowy odpowiadając na trzy proste pytania (odpowiedzi są w gazecie) a) kto jest wydawcą gazety; b) wymień obydwu patronów „Porozumienia Orła Białego”; c) czego powinien unikać Związek Podhalan, jeśli nie chce być trampoliną dla prywatnych karier politycznych. Odpowiedzi na oryginalnych kuponach konkursowych należy wysłać do 31 sierpnia na adres redakcji (decyduje data stempla pocztowego). Losowanie odbędzie się 10 września br. pod nadzorem Zarządu Głównego „POB”
11 czerwca 2008 roku, już po raz drugi, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, wyruszył Rajd Rowerowy szlakiem Konfederacji Tatrzańskiej. Jego organizatorami ( i jednocześnie opiekunami ) byli: pedagog szkolny Urszula Stefańska i nauczyciele wychowania fizycznego – Elżbieta Pohrebny, Lesław Wesół, Piotr Obrochta. Nad całością czuwał dyrektor szkoły – pan Krzysztof Kuranda.
W dniach 29 –01.06.2008 odbyła się Wyprawa Wileńska „Porozumienia Orła Białego”Licząca 47 osób grupa pokłoniła się Matkce Boskiej Ostrobramskiej , oddała hołd Sercu Marszałka Piłsudskiego oraz Jego Matce na wileńskiej Rossie. Zwiedzano starówkę wileńską, Troki i Ponary ("litewski katyń") Barwny fotoreportaż w najnowszym numerze "Na Placówce"
W piątek 16 maja dlegacja "Porozumienia Orła Białego" w składzie Przewodniczący: Wojciech Orawiec, Chorąży: Grzegorz Gąsienca - Sieczka, Skarbnik Zarządu Głównego Andrzej Gąsienica - Kaspruś oraz fotoreporter Andrzej Garbacz uczestniczyła w corocznych uroczystościach rocznicowych śmierci Augustyna Suskiego. Tradycyjnie uroczystości te połączone zostały z młodzieżowym konkursem recytatorskim utworów Augustyna. Wielce podniosłą atmosferę zakłócił nieco pewnien nieprzemyślany gest - wywieszenie zielonych flag ruchu ludowego przed pomnikiem, sugerujące, iż jest on bohaterem ludowcowym (by nie rzec PSL-owskim). Przypominamy, iż Suski jako twórca ponadpartyjnej organizacji niepodległościowej Konfederacji Tatrzańskiej jest bohaterem ogólnonarodowym. Jednyną flagą uprawnioną do wywieszenia obok jego pomnika jest flaga biało- czerwona (gwoli ścisłości: były i takie). Wywieszanie jakichkolwiek symboli partyjnych w tym. flag, emblematów itp. pomniejsza jego postać i heroiczną ofiarę życia za polskość Podhala (Tekst BiP. fot. A.Garbacz)
Jak zwykle godnie "Orzeł Biały" uczcił święto Konstytucji Trzeciego Maja. Osiemnastu członków i sympatyków POB, wzięło udział we mszy św. w intencji Ojczyzny, a następnie przeszło ulicami miasta, by pod pomnikiem Jagiełły w parku im. Marszałka Piłsudskiego złożyć wieniec. Nasza grupa stanowiła integralną całość: na czele delegacji maszerował Przewodniczący z wieńcem w biało-czerwonych kolorach, dalej poczet sztandarowy: Władysław Rafacz, Grzegorz Gąsienica Sieczka i Andrzej Gąsienica Kaspruś (wszyscy w strojach góralskich) zaś dalej pod widocznym, zajmującym całą szerokość Krupówek transparentem reszta grupy. Ważne, że w skład reprezentacji "Orła" weszli także uczestnicy z Białego Dunajca, Nowego Targu i Waksmunda. (tekst BiP, fot. A.Garbacz)
Ukazał już sie wiosenny numer pisma "Na Placówce". Na wstępie dobra wiadomość: ze względu na wzrost sprzedaży obniżamy cenę pisma do 2,9 PLN ! Znajdziecie w nim Państwo m.innymi : wywiad pt. "Tunel", rzecz o rewolucyjnym pomyśle rozwiązania poronińskiego węzła komunikacyjnego, relacja z wizyty Premiera Kaczyńskiego na Podhalu, nieznane losy żony "Ognia" w pierwszych latach powojennych, polemika: Piczura i Bąk w komentarzu "Wyborczej" i wiele innych ciekawych informacji. (BiP)
Wyjazd: 29 maja powrót: 01 czerwca W Wilnie :pokłonimy się w Matce Boskiej Ostrobramskiej, zwiedzimy Stare Miasto, odwiedzimy Cmentarz na Rossie, gdzie oddamy hołd sercu Marszałka i Jego Matce, a także udamy się na Zamek w Trokach Cena 580 zł +15 EUR obejmuje: przejazd, noclegi w pokojach z łaz. wyżywienie, usługę przewodnicką prawdziwego Polaka z Wilna. Rezerwacja: tel/fax 018 201 29 77, Organizator: „Porozumienie Orła Białego”
W godzinach wieczornych 11 lutego br.przybył do stolicy Podhala Nowego Targu były Premier Jarosław Kaczyński. Po powitaniu znamienitego gościa przez sympatyków PiS i włodarzy samorządowych, nowo upieczony senatorT.Skorupa odczytał z kartki krótki tekst, po czym nastąpiła ceremonia poświęcenia biura i konferencja prasowa. W jej trakcie red. Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalńskiego" przekroczył granice dobrego wychowania i zaczął krzyczeć.
Stosując pliki cookie (tzw. ciasteczka), staramy się zapewnić komfort korzystania z naszego serwisu, polegający na uwzględnieniu zapamiętanych preferencji użytkownika co do przeglądanych treści i na spersonalizowaniu wyglądu witryny. Przechodząc "dalej" akceptują Państwo otrzymywanie plików cookie z naszego serwisu . Ustawienie to mogą Państwo zmienić w narzędziach przeglądarki.